שתף

ספרים רבותיי, ספרים!

15:28 16.07.2017

מה חדש בגדרה

 

מאת: זהר נוי  www.readbooks.co.il

 

ספרים - מומלצי השבוע


קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים


הוא פתח תיבת פנדורה

'כל המוצא זוכה' מאת סטיבן קינג, השני בטרילוגיית 'ביל הודג'ס' (אחרי 'מר מרצדס'), מותחן רב–רבדים הבוחן את היחסים המורכבים בין הורים וילדים ובין הספרות והחיים. כאשר פיט סוברס בן השבע–עשרה מוצא תיבה נעולה על גדת הנחל הסמוך לביתו, הוא בטוח שדמיונו המפותח משטה בו. הרי מה לעיר המנומנמת במערב התיכון ולתיבות צופנות סוד מהאגדות. אבל התיבה אמיתית לחלוטין, וכמוה גם המטמון הלא שגרתי הממתין בתוכה. מאותו רגע נאלץ פיט, תלמיד מצטיין וחובב ספרות מושבע, להתמודד עם משמעויותיה של המציאה שהתגלגלה לידיו. כבן בכור במשפחה שסובלת מפציעתו של האב במסע ההרג שזכה לכינוי 'הטבח במרצדס', הוא יודע שכעת יוכל לסייע להוריו בתקופה שבה הם זקוקים לסיוע יותר מכול. והוא גם מבין שלסיוע כזה יכולות להיות השלכות. הוא רק לא יודע עד כמה הן יהיו מרחיקות לכת. כעת, מתברר, פתח פיט תיבת פנדורה שמסכנת לא רק אותו אלא את כל מי שקרוב אליו. וכשהחוקר הפרטי ביל הודג'ס נכנס לתמונה יחד עם שותפיו הולי וג'רום, נראה כי הסכנה רק מתעצמת. (מאנגלית: אינגה מיכאלי, הוצאת מודן, 450 עמודים).

 

 

העולם האמתי
העולם המופלא של 'אמבר' מאת רוג'ר זילאזני, מהלך קסם על הקוראים זה עשרות שנים, ולאחרונה סדרת המדע בדיוני והפנטזיה רואה אור מחדש בשני כרכים. בכרך הראשון 'מלך, נסיך, יורש', מובאים חמשת הספרים בחלקה הראשון של הסדרה: תשעה נסיכים לאמבר, תותחי אוואלון, בסימן החדקרן, ידו של אברון וממלכות התוהו. בכרך השני "אל מלכות האופל" מובאים חמשת הספרים בחלקה השני של הסדרה: קלפים של כליה, דמה של אמבר, בסימן התוהו, אביר הצללים ונסיך התוהו. בכרכים אלו נפרש סיפורם המופלא והקסום של המלך אוברון, הנסיך קורווין, אחיו ובהמשך גם בנו של הנסיך קורווין. הדמויות האלו נקלעות ונחלצות ממצבים מסוכנים ללא הרף בעולם המכושף של אמבר, שנקרא גם 'העולם האמתי'.

ספר ראשון: השולט באמבר שולט בעולם האמתי. המלך אוברון נעלם, והנסיך קורווין חוזר לאמבר בהיותו היורש המיועד. הוא מכשף רב-עצמה, אך הוא מגלה כי כוח נעלם מסכל את פעולותיו. אויב סמוי מאיים על ליבת העצמה של אמבר. דם מלכותי ניגר מהדגם המכושף שעליו הושתתה אמבר. אחיו של קורווין, הנסיכים, חוברים אליו כדי לגלות מיהו הבוגד הרצחני ולעמוד על טיבה של הדרך השחורה שהופיעה במפתיע ומחברת בין אמבר למלכות הצל הרב-ממדית.

 

 

ספר שני: מרל קורי, סטודנט צעיר, בנה מחשב ייחודי, ולפתע חייו משתנים. יצורים מעולם אחר הורגים את חברתו, ומישהו מנסה להתנקש בחייו באותו תאריך מדי שנה. מרל הוא מרלין, בנו של קורווין הנעדר, והוא יוצא לאמבר כדי לחפש את אביו ומגלה סימנים ברורים לכך שקורווין חי. מלך אמבר מצווה עליו לנתק את המחשב, אך זה הופך ליצור תבוני. מרלין נכלא במערה, נמלט מעולם צל אחד למשנהו, נשבה בעולם מכושף, לצד הכובען המטורף וחתול צ'שייר, מגלה כי לתוהו הייתה יד בתלאותיו וחוזר לאמבר לעימות גורלי. פשר האתגרים שמרלין יכול להם מתברר לו כאשר התוהו שולח ידו וחובק אותו אליו. (מאנגלית: דורית לנדס, הוצאת עם עובד, 877 עמודים + 1095 עמודים).

 

 

מעולם הילדים

'הינשוף וחברים' מאת ד"ר אירית שקדי, הוא שלישי בסדרת ספרים מקסימה על עולם הילדים. בספר שבעה סיפורים בחרוזים על מושג החברות והאופן בו ילדים תופסים אותו. כל סיפור מציג סיטואציה מעולמם של הילדים ודרך אפשרית להתמודד עם הקושי שהיא מעלה. הם עוסקים בנושאים של כולנו: תחושת בדידות ופגיעות, התנסות בקשר אישי, אכזבה וכיצד מתמודדים איתה, פרידה, נאמנות לחבר במצוקה, הדרך הנכונה לבקש סליחה. הוא נפתח בסיפור "מכחולים" על ילדה שאף אחד מהילדים לא משחק איתה, כשהיא הולכת לפינת היצירה לעבוד היא מגלה בהדרגה ששאר הילדים בגן רוצים להצטרף אליה. הסיפור "הפתעת יום הולדת" מציג את יום ההולדת מנקודת מבט מקורית, של הילדים המתארחים במסיבה והציפיות שלהם ממנה. בסיפור "חברה תמיד תישאר חברה" שיר מגלה כי החברות הכי טובות שלה עוברות דירה עם בני משפחותיהן ודואגת שלא יהיו לה חברות. הסיפור "יפות כמו סינדרלה" מתמקד בקשר בין ילדה ובובת ארנבת קטנה שקיבלה במתנה. הסיפור שהקנה לספר את שמו עוסק בינשוף המקריא לחבריו סיפורים עד שיום אחד משקפיו נשברים והוא חושש שלא יהיו לו חברים כשלא יוכל להקריא סיפורים. "מהומה וכוס תה" עוסק בקשר בין ילדה לחתולה השובבה שלה. והסיפור האחרון בספר, "שוב חברים" עוסק באחת הסיטואציות השכיחות ביותר בעולם הילדים: ריב בין חברים. (איורים נפלאים של יונת קציר, הוצאת אוריון, 35 עמודים).

 

 

מגדל של קוביות בניתי

מי לא מכיר ואוהב את 'מגדל של קוביות בניתי', ספרה הקלאסי של דבורה עומר. הספר המקסים הזה, שכולנו גדלנו עליו והוא נמצא כמעט בכל בית בישראל, יוצא כעת בהוצאה מחודשת בשלושה ספרי קרטון קטנים ונוחים לקריאה, מלווים באיוריה המקוריים והנפלאים של נורית יובל. הספר הצהוב כולל בתוכו סיפורים, הספר הירוק כולל בתוכו סיפורי משחק והספר הכחול מיועד לקטנטנים. הספרים מיועדים לבני שנה ומעלה. בספרים (שתואמים לספר שיצא במהדורת הנייר) ארבעים סיפורים קצרים מעולמו של הפעוט, מלווים באיורים צבעוניים וססגוניים. מטרתם של הספרים להעניק לפעוט הנאה מן הסיפורים והאיורים וכן לסייע בהעשרת אוצר המילים שלו ופיתוח מחשבתו. להקנות לו מושגי יסוד, תוך שימוש במתכונים הבדוקים – הסיפור והציור כאמצעי העשרה טבעיים וקלי הפעלה, המאפשרים גם להורים הטרודים לתרום באופן יעיל ויזום להעשרת ילדים ופיתוחו האינטלקטואלי. השימוש בספרים יכול להיעשות בכמה שלבים, לפי רמת התפתחותו של הילד. שלב ראשון, לבן השנה, יצטמצם בהתבוננות בתמונות, שאחריה יבוא הסיפור בעל פה. עם התפתחותו וגדילתו של הפעוט יש אפשרויות נוספות של תרגולים לפיתוח הילד, שעשועים, חיבור סיפורים נוספים על פי התמונות, מדרש תמונה ושאר פעילויות. (הוצאות דני ספרים ושרברק. עמודים לא ממוספרים).

 

 

ליגת הצדק למען כדור הארץ

'תמיד בשליטה' מאת אדם ביצ'ן הוא ספר ראשון בסדרת הקומיקס 'ליגת הצדק'. כשאויבים איומים מנסים לכבוש את כדור הארץ, מתאחדים כל גיבורי העל ומקימים את ליגת הצדק - הכוח האדיר בעולם. הם יגנו על כדור הארץ מפני סכנות שונות. הקימו אותה "שבעת המייסדים": באטמן, סופרמן, וונדר וומן, פלאש, הוק גירל, גרין לנטרן והחייזר ז'ון ז'ונס. המפקדה שלהם ממוקמת ב"מגדל השמירה" – תחנת חלל מתקדמת שבאטמן בנה. עם הזמן הצטרפו לליגת הצדק גיבורי על רבים, והיא הייתה לכוח הצבאי החזק ביותר בכדור הארץ. ממשלת ארצות הברית, שחששה שהליגה תנסה לכבוש את העולם, הקימה בתגובה את 'פרויקט קדמוס', שמטרתו לפתח אמצעי הגנה מפני ליגת הצדק. כעת על חברי הליגה להתמודד עם איומים המופנים לא רק אל כדור הארץ, אלא גם אליהם-עצמם.  הגיבורים המופיעים בספר הזה: סופרמן, באטמן, וונדר וומן, פלאש (הברק), קפטן אטום, זטנה זטרה, הוק גירל (נערת הנץ) פאייר סטורם (סופת אש), אטום, אייס (קרח), האיש הנמתח, ויג'ילנט (לוחם הצדק). המשימות של גיבורי העל אף פעם לא פשוטות, כפי שוונדר וומן מגלה בספר הראשון בסדרה. ליגת הצדק מעמידה את נסיכת האמזונות באתגרים קשים במיוחד: היא וחבריה נוסעים בזמן, משנים צורה ומערימים על נבלי העל המתוחכמים ביותר. אבל אין מה לדאוג, כל עוד הם ביחד, הם תמיד שולטים במצב! (ציורים: קרלו ברברי, גורדון פרסל. מאנגלית: דידי חנוך. הוצאת כנרת ו-DC, 72 עמודים).

 

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...