שתף

היושבת במעגל, שעת הצהריים של החיים ומי את, רוזלינד: ספרים רבותיי, ספרים!

17:10 10.09.2019

מה חדש בגדרה

 

מאת: זהר נוי

 

ספרים - מומלצי השבוע

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים

 

הקו בין התקווה לטירוף

'תגידי שאת שלי' מאת אליזבת נורבק הוא מותחן פסיכולוגי מצמרר על אשמה, על יגון, ועל האיזון העדין בין אהבה ואובססיה. שלוש נשים: אחת המאמינה שהיא מצאה את בתה האובדת, אחת המבועתת מכך שהיא עומדת לאבד את ילדתה, ואחת הנחושה לגלות מי היא באמת. סטלה ווידסטראנד היא פסיכותרפיסטית נשואה באושר ואמא אוהבת ודואגת לילד בן שלוש עשרה. אבל כשאישה בשם איזבל מגיעה לקליניקה שלה לצורך טיפול, חייה השלווים של סטלה מתחילים להתפורר. היא משוכנעת בכל נימי נפשה שאיזבל היא בתה, אליס, התינוקת שנעלמה לפני יותר מעשרים שנה במהלך חופשה משפחתית שלווה על חוף הים. כולם חשבו שאליס טבעה ושאין טעם להוסיף ולחפשה, אך גופתה מעולם לא נמצאה וסטלה מאמינה בכל ליבה שאליס עדיין חיה. אבל כולם מסביבה חוששים שהיא סובלת מהזיות ומנסים לשכנע אותה להרפות. האם איזבל היא אכן אליס, אותה תינוקת שנעלמה? סטלה מוכנה לסכן את כל מה שבנתה בחייה כדי לגלות את התשובה, אבל בעשותה זאת היא מפעילה שרשרת אירועים היוצאים משליטתה, ומסכנת בכך את עצמה ואת כל היקרים לה. (מאנגלית: דן כ"ץ, הוצאת דני ספרים, 488 עמודים).

 

הקו בין התקווה לטירוף

 

מסע של גילוי

'היושבת במעגל' מאת איציק אורון מציג את סיפורן המרתק של שבע גיבורות, נשים נפגעות אלימות שיוצאות למסע משותף בהדרכתה של מורה רוחנית שנמצאת אף היא במסע של גילוי.  הספר עוסק בבעיה קשה עמה מתקשה החברה עדיין להתמודד – בעיית האלימות במשפחה. באמצעות סיפורן הסוחף והמרתק של הגיבורות, אורון מעלה את בעיית האלימות נגד נשים לראש השיח הציבורי ואף מציע דרכים לפתרונה. שבע הנשים, ביניהן ערבייה, חרדית, עולה מחבר העמים וחילוניות. כל אחת ממגזר שונה, שלא הכירו האחת את השנייה, נפגשות אחת לחודש למפגש העצמה בן יומיים שמתנהל בהדרכתה של גיבורת הספר היושבת במעגל - יסכה לאה, שהגיעה במיוחד מאמריקה כדי להתמודד אף היא עם עברה. דמות ראשית נוספת בספר היא דורית, המספרת. אחות מוסמכת לשעבר, אם שכולה שחייה בסערה כתוצאה מאלימות בעלה כלפיה. היא נאבקת ברצונה העז להשיב אליה את אייל – התאום של האח שנפל, שנמלט מהתופת הביתית לטיול אחרי צבא במזרח. אחת לחודש נפגשות שבע הנשים ויושבות במעגל העצמה יחד עם המנהיגה שלהן. בכל מפגש נשמע סיפורה של אחת מהנשים ובמהלכו יסכה לאה מלמדת אותן את תורת הערך העצמי, את רזי העולם ואת מקומן בו. צרתן המשותפת של שבע הנשים מקרבת אותן האחת לשנייה ונרקמת ביניהן חברות אמיצה גם מחוץ למפגשים המשותפים. התמיכה האחת בשנייה מאיצה סדרת אירועים כשבסופם נרקמת בין שבע הנשים ומנהיגתן חברות נצח. (הוצאת "אורון", 334 עמודים).

 

מסע של גילוי

 

מי את, רוזלינד?

'מי את, רוזלינד?' מאת סם רקובר הוא רומן מרתק על רצח ונקמה, על עצב וכמיהה עמוקים, ועל יד זיכרון לאהבה גדולה. מיכאיל וורושילובסקי הזמין לארוחת פרדה מפוארת את שני בניו, את עורכת הדין שלו, ואת גרישה ידיד נעוריו המטפל בו. מיכאיל הנוטה למות מבקש לומר להם מילים אחרונות, אולם הוא מצליח רק לספר להם סיפור, עיקר הרומן, על מפקחת שוש לוגסי, יפהפייה אדומת שער, חכמה וחוקרת מעולה, שמחפשת בן זוג ועוברת מהמשטרה לפרקליטות.  פרקליט המחוז מבקש ממנה להכין חוות דעת על תיק רצח יעקב פרח, החשוד הוא דוד יפתח. בחקירה עולים בשוש פקפוקים באשמת הרצח. היא מגלה שאחיו של יעקב פרח נפטר בבית אבות וחושדת שרציחת האחים נעשתה על ידי אותם אנשים. הסיפור על שוש משתלב בחייו האישיים של אבשלום בנו של מיכאיל, המתחבט בציור של אישה בעירום. אבשלום מתאהב בדמותה של שוש לוגסי היפהפייה ולאחר מות אביו הוא מחפש תשובות לשאלות: מיהי שוש לוגסי? ולאן נעלם גרישה? אבשלום מוצא בבית הוריו פתרון לחידות. מתברר שלאביו הייתה אחות יפהפייה, רוזלינד הדומה כשתי טיפות מים לשוש לוגסי, שעונתה, נאנסה ונרצחה בלוגנסק באוקראינה שנכבשה על ידי הנאצים. מתבאר גם הקשר בין רצח שני האחים לבין חיסול משפחותיהן של מיכאיל, גרישה ורציחתה המזוויעה של רוזלינד. כתוצאה, מחליט אבשלום לצייר את רוזלינד היפה נשקפת במראה, ציור מדהים ביופיו ובטרגיות שבו. אולם לסיום יש הרומן הפתעה.  (הוצאת כרמל, 325 עמודים).

 

מי את, רוזלינד?

 

התנ"ך בפרוזה

סדרת הספרים 'האוצרות האבודים - התנ"ך בפרוזה' מאת איל כהן תוביל את הקוראים במסע לאורך ההיסטוריה מבריאת העולם ועד סוף ימיו של דוד המלך. הספרים נכתבו על-ידי בעל תשובה שחי בשני העולמות והם מבוססים על מקורות היהדות. זוהי פרוזה ספרותית היסטורית ייחודית שמגוללת את הסיפור התנכ"י בצורה ברורה ומרתקת. הספרים, מיועדים לבני 20 ומעלה ומאוגדים במארז מהודר של ארבעה ספרים. כל ספר מגולל תקופה אחרת בתנ"ך. כל סיפור מסתמך על התנ"ך כמקור ועל הפרשנות שלו והקוראים יקראו את הסיפור לעומק בקריאה שוטפת וחווייתית. 'ימי בראשית' מתחיל בבריאת העולם ומסתיים במותו של יוסף הצדיק. ספר זה שמקביל בתנ"ך לספר "בראשית" מתאר את מה שהיה בגן עדן, את פרשת קין והבל, דור המבול ונח, אברהם יצחק, יעקב ושנים עשר השבטים. 'דור המדבר' דן במנהיגותו ובהיסטוריה של משה - האיש שהוביל את עם ישראל במשך 40 שנה במדבר. 'ימי השופטים' מגולל את סיפורם של 15 שופטים. בין היתר מתוארת דמותו של שמשון הגיבור, שהיה השופט ה-13. 'המלך דוד' מגולל את מסכת חייו המרתקת והסוערת של דוד המלך מיום היוולדו. (הוצאת ספרי ניב. 610 עמודים; 662 עמודים; 389 עמודים; 479 עמודים).

 

התנך בפרוזה

 

הכרת תודה

מרים שטיינר-אביעזר בספרה 'Dear Mary' מספרת בהרחבה על משלוח שקיבלה כילדה בת 11 ששינה את חייה. "הספר הזה, שיצא בשפה האנגלית הוא אישי מאוד. הספר מתאר תקופה במדינת ישראל שקלטה את הילדים שהגיעו מהשואה. הספר הוא גם למעשה מכתב תודה לאמריקנים על חבילה שקיבלתי מיד אחרי המלחמה. הייתי בבית הבראה שארגן הג'וינט בעיר הנופש סנטה מריה די לאוקה בדרום איטליה. המקום היה יפה ומטופח - לכל ילד הייתה מיטה משלו, ארגנו לנו  פעילויות, קומזיצים, שירה וריקודים, אבל אני לא רציתי לקחת חלק בכל זה ואישרו לי לקחת אוכל לנישה שלי. לא רציתי לראות את עצמי בראי כי גילחו לנו את הראש, מרחו את הגולגולת ביוד סגול והייתי מאוד מכוערת. באחד הימים אחד מצאתי על המיטה שלי חבילה גדולה. המדריכה אמרה שזה בשבילי. אף פעם לא קיבלתי חבילה ולקח לי זמן להבין איך להשתמש בכל מה שהיה בחבילה. בחבילה הייתה בובה שמאוד אהבתי - היא הייתה קטנה, יפה ועל רגלה היה כתוב Mary. משום מה החלטתי שזה שמה של הילדה ששלחה לי את הבובה. ניסיתי לדמיין את הילדה שהיא בגילי שמכניסה לתוך החבילה את הבובה האהובה שלה ושולחת מעבר לים הגדול לילדה שהיא לא מכירה - הילדה הזאת היא אני. מאותו יום הייתה לי חברה, דיברתי איתה ולקחתי אותה לכל מקום. מאותו יום הצטרפתי לילדים והשתתפתי בכול הפעילויות. רציתי להודות על החבילה שקיבלתי ושאלתי את המדריכה מי שלח אותה. היא אמרה 'אנשי אמריקה'. היות שאי אפשר לכתוב לעם רציתי לכתוב למארי. לא ידעתי האם היא באמת קיימת או שהיא פרי דמיוני, לכן כתבתי ספר שהוא מכתב תודה לאנשי אמריקה". (הוצאת 'ספרי ניב', עמודים לא ממוספרים).

 

הכרת תודה

 

משבר אמצע החיים הזדמנות לצמיחה

'שעת הצהריים של החיים - משבר אמצע החיים הזדמנות לצמיחה' מאת מרים מצנר קינן, עוסק בהתפתחות המתרחשת בחיינו כאנשים בוגרים. אנו עוברים מעין גיל התבגרות שני באמצע החיים, וחווים כאבים וסבל שמקורם בגדילה, זהו 'משבר אמצע החיים'. אף שרוב ספרי הפסיכולוגיה מסתיימים בסוף גיל ההתבגרות, חוקרים מעטים לאורך השנים היו ערים לתופעה ולמאפייניה, בספר זה מפורטים ומזוקקים העקרונות אותם זיהו. הבנת המשבר שאנו עוברים, עברנו או צפויים לעבור, יש בה כדי להקל עלינו את התקופה הקשה ואף לאפשר לנו לצלוח אותה באופן בונה ומשמעותי יותר. (הוצאת ספרי ניב, 218 עמודים).

 

משבר אמצע החיים הזדמנות לצמיחה

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...